Jak postupovat v karanténě

18.11.2021 20:11
  1. Neschopenku u karantény neočkovaných pacientů po prokázaném kontaktu s nemocným kompletně řeší hygienická stanice – včetně e-karantény (neschopenky do práce) a žádanek na PCR testy u kontaktů.
  2. Praktický lékař se stará o nemocné pacienty ( u příznakových vystavíme karanténu - e-neschopenku my a  současně odešleme na PCR test, nemocné přebíráme od hygieny)
  3. Izolace trvá 14 dnů od provedení pozitivního testu (ode dne, kdy se provede výtěr). Den testu je den 0. Podmínkou k ukončení PN jsou dále 3 dny bez respiračních příznaků. 
  4. Pokud jste pouze v karanténě ( neočkovaní pacienti po prokázaném kontaktu s pozitivním) a nemáte projevy onemocnění, pak lze karanténu ukončit 7. den od kontaktu s nemocným negativním PCR testem. 
  5. I při dobrém průběhu je nutné na konci karantény nám zavolat a ukončení karantény zaznamenat do dokumentace, bez ohledu na to, zda máte či nemáte e-neschopenku. 
  6. Zatím platí, že očkovaní pacienti do karantény nemusí, ani při trvajícím kontaktu v jedné domácnosti, velmi však doporučuji chovat se opatrně, nosit důsledně v kontaktu s jinými lidmi respirátor, vyvarovat se pokud možno návštěv seniorů a rizikových osob a využít tzv. testů zdarma k dobrovolnému otestování. Pokud se objeví příznaky respiračního onemocnění, PCR test je doporučený  zcela jistě.