Jak postupovat u covidového onemocnění

18.11.2021 20:20
  1. Zavolejte nám. Neschopenku u izolace vystavujeme my, na rozdíl od karantény kontaktů, kterou kompletně řeší hygienická stanice .Pokud se nemůžete dovolat,pošlete sms s informací o pozitivním testu na covid. Ozveme se Vám. 
  2. Snažte se v domácnosti oddělit od ostatních. Hodně větrejte, při průchodu společnými prostorami použijte respirátor a předem si vydezinfikujte ruce. Aktuální delta je velmi nakažlivá, proto bohužel i při všech opatřeních je riziko přenosu vysoké. I očkovaný pacient se může nakazit, nicméně průběh infekce bývá mírnější. 
  3. Kontaktujte všechny osoby, se kterými jste byli v kontaktu  2 dny před prvními příznaky. Tyto osoby, pokud nejsou očkované, budou mít nařízenou karanténu. Očkované kontakty podle v současné době platných nařízení do karantény nejdou ani při trvajícím kontaktu v jedné domácnosti, velmi však doporučuji chovat se opatrně, nosit důsledně v kontaktu s jinými lidmi respirátor, vyvarovat se pokud možno návštěv seniorů a rizikových osob a využít tzv. testů zdarma k dobrovolnému otestování.
  4. Vyplňte trasovací dotazník, na který vám přišel odkaz v SMS. Hygienické stanice nestíhají volat včas a takto osoby v riziku dostanou informaci a žádanku na test mnohem rychleji.
  5. V léčbě máme v začátcích infekce COVID-19 velmi omezené možnosti. Osoby ve vysokém riziku těžkého průběhu (i očkované) mají nárok na aplikaci monoklonálních protilátek. Indikační kritéria jsou zde:  https://www.mzcr.cz/wp-content/uploads/2021/04/Monoklonalni_protilatky_v_lecbe_onemocneni_covid-19.pdf

Jejich podání je nutné co nejdříve po začátku infekce a musíme jejich aplikaci domluvit v nemocničním zařízení a vyplnit žádanku v Informačním systému infekčních nemocí a vypsat listinnou žádanku, kterou pacientovi předáme – zpravidla se domlouváme, že se zastaví u ordinace cestou na aplikaci a žádanku doneseme do auta.

  1. V nespecifické podpůrné léčbě se nám osvědčil následující postup: dostatečný příjem tekutin, vitamin D, zinek, vitamin C 3x denně 1 gram, Erdomed při produktivním kašli( tedy jste-li zahlenění) - až 3x denně 1 kapsle  - recept zašleme, na suchý dráždivý kašel můžete užívat Stoptussin 3x denně 1 tbl – volně dostupné.Pokud není tlumení kašle dostatečné, můžeme po domluvě předepsat Codein. Při horečce lze užívat paracetamol(Paralen, Panadol) střídavě s Aspirinem či Acylpyrinem (nekombinovat s léky s obsahem ibuprofenu jako je Ibalgin, Brufen, Nurofen), v případě, že není nutno teplotu srážet, podávat ¼ tablety Aspirinu jako dávku snižující riziko trombotických komplikací. Dále doporučujeme u astmatiků po domluvě s lékařem upravit inhalační terapii. 
  2. U rizikových pacientů lze předepsat léky na ředění krve, nicméně pro nerizikové pacienty toto doporučené není.